GEDCOM-projektet hos Danske Slægtsforskere
bevar dine slægtsdata for eftertiden

Hans Carl Bodenhoff

Hans
Født 12 Jun 1791 Vor Frelsers sogn, Sokkelund herred, KøbenhavnsaAmt, DK.
Død 31 Mar 1849 Frederiksberg sogn, Sokkelund herred, Københavns amt, DK.
12 Jun 1791
Vor Frelsers sogn, Sokkelund herred, KøbenhavnsaAmt, DK.
Abt 1761
5 Jan 1723
Sankt Petri sogn, Sokkelund herred, Københavns amt, DK.
Abt 1697
Viborg sogn, Nørlyng herred, Viborg amt, DK.
Abt 1697
Bacharach, D.
17 Oct 1737
Vor Frelsers sogn, Sokkelund herred, KøbenhavnsaAmt, DK.
Abt 1694
Abt 1717
26 Jun 1761
Lyngby Sogn, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Dk.
Familie med Sarah Serena Cooper
Theodor Horatio Bodenhoff 25 Nov 1825 København DK.
Jeanette Adelaide Bodenhoff 27 Jun 1829 Maidenhead, England
Edouard Rudolph Bodenhoff 9 Jul 1834 Ottesen, Altona
Vielse Sep 1813 Reading
Beskætigelse Komandør i søetaten
Fødsel 12 Jun 1791 Vor Frelsers sogn, Sokkelund herred, KøbenhavnsaAmt, DK.
Folketælling 1 Feb 1801 København DK. Udenbys Vester kvarter matr. 47
København, København (Staden), Udenbys Vester Kvarter, Udenbys Vester Kvarter, Matr. 47, 129, FT 1801, A5023
ntbl Navn: Alder: Status: Stilling i familien: Erhverv: Fødested:ntbl Christopher Johan Rudolph Christiani 40 Gift Huusbonde Tydsk Hof Prædikant og Directeur af et Opdregelses Institut ntbl Carl Ferdinand Rudolph Christiani 5 Ugift hendes Søn ntbl Lars Helger Helgersen 5 Ugift et antagen Forældrelæs Barn ntbl Tim Gensichsen 30 Ugift Lærere ved Instituttet Candidat Theolog ntbl Jacob Thomsen 30 Ugift Lærere ved Instituttet [Candidat] Philosophiæ ntbl Georg Egidius 34 Ugift Lærere ved Instituttet Studiosus Juris ntbl Johan Anthon Czechanovsky 30 Ugift Lærere ved Instituttet Læge ved Fattig Væsenet ntbl Johan Jagens Hadeln 24 Ugift ligeledes Lærere ved Instituttet Candidat Theologiæ ntbl Joachim Poulson Behring 28 Ugift ligeledes Lærere ved Instituttet Candidat Theologiæ ntbl Christian Frederik Wilhelm Tham 24 Ugift ligeledes Lærere ved Instituttet Candidat Theologiæ ntbl Johan Frederik Grønlandt 22 Ugift ligeledes Lærere ved Instituttet Musicus ntbl Peter Riffelsen 26 Ugift ligeledes Lærere ved Instituttet Mechanicus ntbl Francis Armstrong 17 Ugift Institutets Elever ntbl Carl Henrich Lydius Meincke 14 Ugift Institutets Elever ntbl Gotfried Schmidten 17 Ugift Institutets Elever ntbl Tully O Neil 17 Ugift Institutets Elever ntbl Jacob Christian Prætorius 16 Ugift Institutets Elever ntbl Frederik Wilhelm Bartholin 17 Ugift Institutets Elever ntbl Volert Erichsen 18 Ugift Institutets Elever ntbl Leopold Henriques 16 Ugift Institutets Elever ntbl Peter Hersleb 15 Ugift Institutets Elever ntbl Georg Falk Schnell 17 Ugift Institutets Elever ntbl Jens Osvald Hallander 15 Ugift Institutets Elever ntbl Jørgen Simonsen Jürgensen 15 Ugift Institutets Elever ntbl Daniel Wilhelm Oehme 17 Ugift Institutets Elever ntbl Peter Stefansen 19 Ugift Institutets Elever ntbl August Ebbel Juel 16 Ugift Institutets Elever ntbl Henning Johnson 15 Ugift Institutets Elever ntbl Johan Christopher Testmann 15 Ugift Institutets Elever ntbl Jacob Bertram From 15 Ugift Institutets Elever ntbl Frederik Wilhelm Wedel Jarlsberg 14 Ugift Institutets Elever ntbl Niels Kirketerp 15 Ugift Institutets Elever ntbl Johan Peter Hermansen 16 Ugift Institutets Elever ntbl Daniel Nicolai Bygel 13 Ugift Institutets Elever ntbl Carl Frederik Bielefeldt 18 Ugift Institutets Elever ntbl Edvard Tutein 12 Ugift Institutets Elever ntbl Andreas Bodenhoff 13 Ugift Institutets Elever ntbl Rasmus Bodenhoff 11 Ugift Institutets Elever ntbl Diderich Jürgensen 13 Ugift Institutets Elever ntbl Johan Hansteen 12 Ugift Institutets Elever ntbl John Ferrall 14 Ugift Institutets Elever ntbl Frederik Lovzow 12 Ugift Institutets Elever ntbl Jens Bull Kielland 14 Ugift Institutets Elever ntbl Frederik Christian Bretton 13 Ugift Institutets Elever ntbl Thorsten Hallager 16 Ugift Institutets Elever ntbl Mogens Christian Nellemann 14 Ugift Institutets Elever ntbl Hans Nagell 16 Ugift Institutets Elever ntbl Engel Beverhoud 13 Ugift Institutets Elever ntbl Mardoc Nicolai Brinck 13 Ugift Institutets Elever ntbl Christian Johan Aboe 13 Ugift Institutets Elever ntbl Georg Just Moe 11 Ugift Institutets Elever ntbl Moritz Henriques 15 Ugift Institutets Elever ntbl Sander Benjamin 14 Ugift Institutets Elever ntbl Christian Georg Wedel Jarlsberg 12 Ugift Institutets Elever ntbl Frederik Gandil 9 Ugift Institutets Elever ntbl Jean Hallander 11 Ugift Institutets Elever ntbl Peter Ferrall 12 Ugift Institutets Elever
Hans Carl Bodenhoff 9 Ugift Institutets Elever
Carl August Carstenskiold 10 Ugift Institutets Elever ntbl Niels Diderich Schiøt 11 Ugift Institutets Elever ntbl Claus Peter Beverhoud 11 Ugift Institutets Elever ntbl Benedict Nathan David 10 Ugift Institutets Elever ntbl Carl Anthon Hyllested 10 Ugift Institutets Elever ntbl Marcus Carinus Schmidten 10 Ugift Institutets Elever ntbl Johan Peter Gandil 12 Ugift Institutets Elever ntbl Jacob Heinrich Bretton 11 Ugift Institutets Elever ntbl Hans Peter Thostrup 8 Ugift Institutets Elever ntbl Lyder Smit 12 Ugift Institutets Elever ntbl Poul Bourgoing 9 Ugift Institutets Elever ntbl Peter Beverhoud 10 Ugift Institutets Elever ntbl Realf Cappeln 9 Ugift Institutets Elever ntbl Helm Gothard Barner 9 Ugift Institutets Elever ntbl Arent Christian Claessen 12 Ugift Institutets Elever ntbl Johan Schwenn 37 Ugift Tieneste Folk Gartner ntbl Peter Siebrandt Malmgreen 24 Ugift Tieneste Folk Tiener ntbl Anders Andersen 35 Ugift Tieneste Folk Gaardskarl ntbl Peter Christensen 48 Ugift Tieneste Folk Gaardskarl ntbl Methea Hallager 30 Ugift Huusjomfrue ntbl Sophie Christi. Elisabeth Christensen 41 Ugift Tieneste Piger Husholderske ntbl Maren Jørgensdatter 26 Ugift Tieneste Piger ntbl Marie Dorothea Schultz 34 Ugift Tieneste Piger ntbl Amalie Cathrine Sødering 20 Ugift Tieneste Piger ntbl Frideriche Bartholi Meyer 24 Ugift Tieneste Piger ntbl Dorothea Marie Patz 24 Ugift Tieneste Piger ntbl Anne Elisabeth Thomsen 15 Ugift Tieneste Piger ntbl Hedevig Cathrine Lind 28 Gift Tieneste Piger
Død 31 Mar 1849 Frederiksberg sogn, Sokkelund herred, Københavns amt, DK.
Captain i Sø-etaten og chef af 1 divisions 3. compagni, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand